Історія Ігоря Козакевича: Плавець і тренер дітей та молоді з інвалідністю


Сьогодні ми хочемо познайомити вас із Ігорем Козакевичем - постійним учасником SiS Ukraine Relay Team, чемпіоном та призером багатьох змагань із плавання у басейні та на відкритій воді. Ігор на постійній основі тренує дітей та молодь з інвалідністю, які досягають значних результатів на українських та міжнародних стартах.

SiS Ukraine. Плавання

Ігорю, поділіться своєю історією. Чи було це покликання чи справа випадку?

Я почав займатися плаванням у шість років. Спочатку я був звичайною дитиною, яка любила гратися з однолітками, але моя бабуся дуже хотіла, щоб я навчився плавати. Я досі пам’ятаю страх, який відчув при першому відвідуванні басейну — група з 30-40 дітей, жоден з яких не вмів плавати. Перші хвилини здавалися справжнім хаосом, але завдяки тренеру все пройшло добре. З часом кількість дітей у групі зменшилась, і ми об’єдналися зі старшою групою.

Після закінчення 11 класу я задумався над своїм майбутнім. Перше імпульсивне рішення привело мене на технічну спеціальність, але вже на третьому курсі я перевівся в педагогічний університет, де отримав ступінь магістра. Паралельно з навчанням я продовжував тренуватися і мріяв отримати звання майстра спорту України. З того часу я здобув багато нагород і підготував багатьох підопічних, які брали участь у різних змаганнях.

SiS Ukraine. Плавання

Розкажіть про свій досвід змагань.

Мій досвід змагань доволі широкий і продовжує розвиватися як у басейні, так і на відкритій воді. Майже завжди перед змаганнями присутній страх і мандраж, але з віком це проходить, і я починаю краще розуміти ситуацію.

З 2005 по 2012 рік я був чемпіоном і призером чемпіонату Київської області. Потім я почав брати участь у змаганнях на відкритій воді — озерах і морях, де займав призові місця як в абсолютному першенстві, так і у вікових категоріях.

SiS Ukraine. Плавання

У змаганнях завжди присутні хвилювання, але з віком і досвідом це стає легше контролювати. Наразі я продовжую тренуватися і брати участь у змаганнях.

SiS Ukraine. Плавання

Які вектори розвитку ви вбачаєте у своїй справі?

По-перше, не всі можуть знайти підхід до кожної дитини або дорослого. За свій тренерський досвід я навчився контролювати себе і правильно знаходити підхід до кожного. Я вважаю, що розвиток особистості є важливим аспектом роботи тренера.

Особливо важливо працювати з дітьми, адже це особистості, які тільки формуються. Тренер може як посилювати сильні якості дитини, так і нав’язувати їй поведінку, що не відповідає її природі. Моя задача — підкреслити дисципліною сильні якості дитини, а не нав’язувати неприродну для неї поведінку.

Робота з дорослими трохи простіша, але все ж вимагає терпіння й розуміння.

Ви згадували про роботу з дітьми та молоддю з інвалідністю. Можете більш детально розповісти про це?

Так, я працюю з дітьми з інвалідністю з 2019 року в ДЮСШ. Це державна спортивна школа, де діти можуть займатися не лише плаванням, а й іншими видами спорту. У мене дві групи дітей:

Початківці - перша група тільки починають вчитися плавати, триматися на воді та брати участь у перших стартах.

Досвідчені спортсмени - друга група складається з досвідчених плавців — майстри спорту України та кандидати у майстри спорту, а також резервного складу паралімпійської команди.

Моя команда налічує 12 спортсменів різного віку, від 8 до 24 років, і з різними захворюваннями.

Хоча робота з ними може бути складною, я намагаюся допомогти кожному навчитися плавати правильно. Особливо важливе плавання для спортсменів на кіслах колісних, бо допомагає зняти навантаження зі спини й дає відчуття легкості у воді. Оскільки плавання допомагає розвантажити спину і зменшити відчуття ваги у воді.

Розкажіть про спосіб життя справжнього плавця?

Я вже давно не справжній плавець! Але пам'ятаю, як це воно бути плавцем, це регулярні тренування кожного дня двічі на день по 1.5-2 години, силові вправи, правильне харчування, вітаміни та обов’язковий відпочинок один день в тиждень.

SiS Ukraine. Плавання

По харчуванню розповім трохи нижче, зі свого досвіду торік, як воно мені допомогло.

Зараз я інтенсивно тренуюсь 5-6 разів на тиждень, витрачаючи на кожне заняття від 1 до 1,5 годин.

Починаю з розминки, яка триває 10-15 хвилин. Спочатку я плаваю 200-400 метрів в спокійному темпі, використовуючи різні стилі плавання. Потім переходжу до динамічної розминки: виконую рухи руками й ногами у воді, а потім виходжу з води, щоб зробити вправи на розтяжку та активацію м’язів, зокрема плечей, рук і ніг.

Основна частина тренування займає 40-60 хвилин.

Я працюю над технікою плавання, зокрема над технікою дихання.

Важливу роль для плавця мають силові тренування.

Це включає інтервальні спринти – наприклад, 10-12 повторень 50 метрів в максимальному темпі з перервами по 30-60 секунд. Також я плаваю на довгі дистанції, 400-800 метрів з помірною інтенсивністю, щоб розвивати витривалість.

Крім того, я займаюсь крос-тренінгом: виконую силові вправи на суші, які можуть включати вправи з вагою тіла, тренажери або гантелі для зміцнення м’язів, що використовуються під час плавання.

На завершення тренування я роблю охолодження протягом 10-15 хвилин.

Легке плавання на 200-400 метрів допомагає поступово знизити серцевий ритм і сприяє відновленню м’язів. Завершую тренування вправами на розтяжку основних м’язових груп – плечей, спини й ніг, щоб зменшити напругу і покращити відновлення.

Торік захотілося прийняти участь у змаганнях: марафон 10 км на відкритій воді, а часу до змагань було не так багато, щоб підготуватися 3-4 місяці, я почав тренуватися кожного дня по годині-півтори, а ще працювати потрібно. Вистачило мене на два тижні, потім зрозумів, що я так не зможу і звернувся до компанії, що пропонують спортивне харчування SIS UKRAINE, щоб щось порадили з харчуванням.

Замовив харчування, почав пити й тренуватися то відразу відчув, як мені комфортно почуватися після тренування і день добре проходить зі своїми навантаженням.

Тож марафон на 10 км на відкритій воді вдалося подолати легко, завдяки збалансованому спортивному харчуванню. Тож я знову звернувся до вас, щоб ще замовити перед стартом і в проміжках змагань харчуватися, і я 10 км проплив по легкому.

SiS Ukraine дуже круті і класні, а на сам перед перевірене харчування, як і на спортсменах професійного рівня, так і аматорському рівні.

SiS Ukraine. Плавання

Чи складно вам поєднувати різні вікові категорії ваших підлеглих?

Раніше було дуже складно, коли в день проводиш 8-10 персональних тренувань віком від 2 місячних немовлят і до 65 річних бабусь чи дідусів, то так - складно.

Зараз, чи то з досвідом, чи просто розумієш, як знайти індивідуальний підхід до кожного, легше і навіть не відчуваю різницю між дітьми та дорослими.

Починати ходити в басейн можна практично з перших тижнів життя. Якщо малюк знає, чого слід очікувати у воді, він буде менше її боятися.

Плавання надзвичайно корисне для здоров'я дітей. Заняття у воді дають масу позитивних моментів, а саме: впливають на кровообіг, серцево-судинну систему, сприяють тренуванню всього тіла, зміцнюють м'язи, покращують гнучкість та рухливість суглобів.

1. Працює все тіло , адже після тренування в басейні людина відчуває ті м’язи, про існування яких раніше навіть не здогадувалась.

2. Позитивний вплив на внутрішні органи, а саме покращення функціонування внутрішніх органів - міцний фундамент для їх подальшого розвитку.

3. Підходить для людей з інвалідністью та травмами (за даними численних медичних досліджень, вода є ідеальним середовищем, щоб проводити заняття з ЛФК для відновлення порушених або обмежених рухових функцій організму. Вода забезпечує ідеальне середовище для полегшення рухів, допомагаючи знизити навантаження від ваги тіла до 90%.)

4. Плавання ідеально підходить для астматиків (регулярне перебування у воді збільшить об'єм легень і навчить правильно дихати, що своєю чергою забезпечить організм достатньою кількістю кисню).

5. Плавання спалює ефективно калорії (година енергійного плавання буде спалювати до 650 калорій).

6. Позитивно впливає на ваш настрій (як зазначають вчені вода знімає стрес, а в поєднанні з тренування - відчуття ейфорії гарантовано).

7. Покращує нічний сон (дослідження присвячені людям з безсонням учасники повідомили про підвищення якості життя та сну після регулярного плавання).

8. Допомагає впоратися зі стресом (тепла вода зменшує явища психологічного стресу, дозволяє краще розслабити м’язи і позбутися від м’язових спазмів і блоків).

9. Плавання – одне з найкращих тренувань для вагітних.

Тому актуальність занять в басейні потужно та актуально в будь-якому віці та в любій фізичній формі, головне під наглядом компетентного тренера 😉

Розкажіть про відмінність змагань в басейні та озері (морі, відкритій воді...і тд).

Відмінності є. У басейні змагання включають короткі дистанції, техніку поворотів і мінімізацію опору води. У відкритій воді важлива витривалість, техніка також важлива, але необхідно вміти орієнтуватися, бо в поганих умовах можна проплисти більшу дистанцію, ніж заплановано.

Скільки часу потрібно людині для підготовки до змагань?

SiS Ukraine. Плавання

Час підготовки може варіюватися. В середньому, для того, щоб проплисти перший кілометр без зупинки, потрібно місяць або два, якщо немає страху перед водою. Підготовка до змагань може тривати різний час залежно від типу змагань — в басейні чи на відкритій воді.

Розкажіть трохи більше про змагання для діток з інвалідністью?

Змагань для таких дітей дуже мало, і басейнів, пристосованих для них, майже немає. Змагання, такі як чемпіонати України й Кубок України, включають як дітей, так і дорослих. Є також змагання «Повір у себе», де беруть участь діти до 14 років. Участь у змаганнях часто залежить від класу захворювання, і спортсмени поділяються на класи від S1 до S14, де S1 є найтяжчим.

Що порадите плавцям-початківцям?

Головне — мати бажання чогось навчитися і досягти успіху.

Знайдіть тренера, який допоможе реалізувати це бажання та правильно освоїти техніку. Плавання корисне і життєво необхідне в будь-якому віці. Регулярно тренуватися, поступово збільшуючи навантаження.

Не забувайте про розминку та відпочинок. Будьте терплячими до себе й насолоджуйтесь процесом!

Павання для вас це не лише спорт, а й спосіб покращити здоров’я, зміцнити дух і досягти гармонії.

Неважливо, чи ви хочете навчитися триматися на воді, чи плануєте підкорити марафон. Плавання може стати новим етапом у вашому житті. Відчуйте свободу руху, здоров’я та гармонію з водою! Почніть сьогодні!

SiS Ukraine. Плавання

| Контакти
068 5926896

ЦІКАВО ДІЗНАТИСЬ БІЛЬШЕ?

Читай нашу нову книгу “Спортивне харчування для чайників”
  • Стислий формат - година часу ⏱️
  • Прискорюємо відновлення ти можеш більше 📈
  • Батончик та гелі, що коли ⁉️
ОТРИМАТИ БЕЗКОШТОВНО
Cover of book 'Sport nutrition'.label that says 'free'